Links

May and June 2019 Show Results

GAUTENG SHOWS

FCI (CABIB) International Show (Host Northern Tshwane KC)

17 May 2019 – Johannesburg

 

Breed Results:

Judge: Mr Chua Ming Kok (Singapore)

Dane entries (Fawn/Brindle): 5 –2 dogs and 3 bitches

CABIB Dog: 52 Ch Gr Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

CABIB Bitch: 54 Toddington Ptarmigan JM – Mrs BA Harmer

Reserve CABIB Bitch: 55 Ch Fairmeoor Piping Hot – Miss WJ Smuts

Best Puppy in Breed: 51Fairmoor Call Me Bentley – Mrs L Beckmann

Best of Breed: 52 Ch Gr Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

 

FCI Group 2 – Molossians Results:

1st Best in Group: 52 Ch Gr Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

2nd Best Puppy in Group: 51 Fairmoor Call Me Bentley – Mrs L Beckmann

 

Northern Tshwane Kennel Club (1)

18 May 2019 – GKC Showgrounds, Bedfordview

Dane entries:  7 – 2 dogs and 5 bitches

 

Breed Results:

Judge: Ms Natasha Baxter (SA)

CC Bitch: 385 Toddington Ptarmigan – Mrs BA Harmer

RCC Bitch: 383 Fairmoor Firefly Lane JM – Mrs L Beckmann

Best Puppy in Breed: 382 Fairmoor Flight of an Angel – Mrs L Beckmann

Best Junior in Breed: 383 Fairmoor Firefly Lane JM – Mrs L Beckmann

Best SA Bred in Breed: 439 Fairmoor Call me Isobella – Mrs C Erasmus

Best of Breed: 381 Ch Gr Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

Reserve Best of Breed: 385 Toddington Ptarmigan – Mrs BA Harmer

 

Working Group Results:

Judge: Ms Natasha Baxter (SA)

3rd Best Puppy in Group: 382 Fairmoor Flight of an Angel – Mrs L Beckmann

1st Best Junior in Group: 383 Fairmoor Firefly Lane JM – Mrs L Beckmann

2nd Best SA Bred in Group: 439 Fairmoor Call me Isobella – Mrs C Erasmus

1st Best in Group: 381 Ch Gr Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

Show Results:

Judge: Mr Chua Ming Kok (Singapore)

2nd Best Junior in Show: 383 383 Fairmoor Firefly Lane JM – Mrs L Beckmann

 

Northern Tshwane Kennel Club (2)

19 May 2018 – GKC Showgrounds, Bedfordview

Dane entries:  7 – 3 dogs and 4 bitches

Breed Results:

Judge: Mrs Maria Heneke (SA)

CC Dog: 362 Fairmoor Call Me Bentley – Mrs L Beckmann

CC Bitch: 365 Fairmoor Firefly Lane JM – Mrs L Beckmann

RCC Bitch: 368 Toddington Ptarmigan JM – Mrs BA Harmer

Best Puppy in Breed: 362 Fairmoor Call Me Bentley – Mrs L Beckmann

Best Junior in Breed: 365 Fairmoor Firefly Lane JM – Mrs L Beckmann

Best SA Bred in Breed: 366 Fairmoor Call me Isobella – Mrs C Erasmus

Best of Breed: 363 Gr Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

Reserve Best of Breed: 367 Vom Danois Paddington Bear – Miss M Geldenhuys & Miss WJ Smuts

Working Group Results:

Judge: Mrs Maria Heneke (SA)

3rd Best Puppy in Group: 362 Fairmoor Call Me Bentley – Mrs L Beckmann

1st Best Junior in Group: 365 Fairmoor Firefly Lane JM – Mrs L Beckmann

1st Best in Group: 363 Gr Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

 

FCI International (Africa) CABIB Show (Host KUSA)

31 May 2019 – Goldfields Showgrounds, Johannesburg

 

Breed Results:

Judge: Yashodhara Hemchandra

Dane entries (Fawn/Brindle): 5 –1 dog and 4 bitches

CABIB Dog: 59 Ch Gr Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

CABIB Bitch: 61 Fairmoor Firefly Lane – Mrs L Beckmann

Best Puppy in Breed: 60Fairmoor Flight of an Angel – Mrs L Beckmann

Best of Breed: 59 Ch Gr Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

Best of Opposite Sex: 61 Fairmoor Firefly Lane – Mrs L Beckmann

Dane entries (Harlequin/Black): 1 –0 dogs and 1 bitch

CABIB Bitch: 64 Carlu Hali – Dr C Breytenbach

Best of Breed: 64 Carlu Hali – Dr C Breytenbach

 

FCI Group 2 – Molossians Results:

3rd Best in Group: 59 Ch Gr Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

4th Best Puppy in Group: 60 Fairmoor Flight of an Angel – Mrs L Beckmann

 

Gauteng KUSA Championship Show

1 June 2019 – GKC Showgrounds, Bedfordview

Dane entries:  8 – 3 dogs and 5 bitches

Breed Results:

Judge: Sylvie Desserne (France)

CC Dog: 504 Ch Fairmoor League of Legends – Ms M Barkhuizen

CC Bitch: 510 Toddington Ptarmigan JM – Mrs BA Harmer

RCC Bitch: 507 Fairmoor Firefly Lane JM – Mrs L Beckmann

Best Puppy in Breed: 506 Fairmoor Flight of an Eagle – Mrs L Beckmann

Best Junior in Breed: 507 Fairmoor Firefly Lane JM – Mrs L Beckmann

Best SA Bred in Breed: 504 Ch Fairmoor League of Legends – Ms M Barkhuizen

Best of Breed: 505 Gr Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

Reserve Best of Breed: 509 Vom Danois Paddington Bear – Miss M Geldenhuys & Miss WJ Smuts

 

Working Group Results:

Judge: Sylvie Desserne (France)

3rd Best Puppy in Group: 506 Fairmoor Flight of an Eagle – Mrs L Beckmann

1st Best SA Bred in Group: 504 Ch Fairmoor League of Legends – Ms M Barkhuizen

1st Best Junior in Group: 507 Fairmoor Firefly Lane JM – Mrs L Beckmann

1st Best in Group: 505 Gr Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

Show Results:

Judge: Phred Wong (Thailand)

2nd Best Junior in Show: 507 Fairmoor Firefly Lane JM – Mrs L Beckmann

 

KUSA National Championship Show

1 June 2019 – GKC Showgrounds, Bedfordview

Dane entries:  5 – 3 dogs and 2 bitches

Breed Results:

Judge: Phred Wong (Thailand)

Best National Puppy: 286 Fairmoor Firefly Lane JM – Mrs L Beckmann

Best Champion in Breed: 285 Gr Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

 

Working Group Results:

Judge: Phred Wong (Thailand)

2nd Best Champion in Group: 285 Gr Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

2nd Best National Puppy in Group: 286 Fairmoor Firefly Lane JM – Mrs L Beckmann

 

KUSA Winners

2 June 2019 – GKC Showgrounds, Bedfordview

Dane entries:  6 – 3 dogs and 3 bitches

Breed Results:

Judge: Gopi Krishnan (Malaysia)

CC Dog: 469 Fairmoor Call Me Bentley – Mrs L Beckmann

CC Bitch: 473 Toddington Ptarmigan JM – Mrs BA Harmer

RCC Bitch: 471 Fairmoor Firefly Lane JM – Mrs L Beckmann

Best Puppy in Breed: 469 Fairmoor Call Me Bentley – Mrs L Beckmann

Best Junior in Breed: 471 Fairmoor Firefly Lane JM – Mrs L Beckmann

Best of Breed: 470 Gr Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

Reserve Best of Breed: 473 Toddington Ptarmigan JM – Mrs BA Harmer

 

Working Group Results:

Judge: Gopi Krishnan (Malaysia)

3rd Best Puppy in Group: 469 Fairmoor Call Me Bentley – Mrs L Beckmann

2nd Best Junior in Group: 471 Fairmoor Firefly Lane JM – Mrs L Beckmann

1st Best in Group: 470 Gr Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

Show Results:

Judge: Sylvie Desserne (France)

1st Best in Show: 470 Gr Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

 

Goldfields Supporters Club of Northern Gauteng

8 June 2019 – GKC Showgrounds, Bedfordview

Dane entries:  3 – 2 dogs and 1 bitch

Breed Results:

Judge: Ms Djaki Kern

CC Bitch: 198 Fairmoor Firefly Lane JM – Mrs L Beckmann

Best Junior in Breed: 198 Fairmoor Firefly Lane JM – Mrs L Beckmann

Best of Breed: 197 Gr Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

Reserve Best of Breed: 199 Vom Danois Paddington Bear – Miss M Geldenhuys & Miss WJ Smuts

 

Working Group Results:

Judge: Gopi Krishnan (Malaysia)

2nd Best Junior in Group: 198 Fairmoor Firefly Lane JM – Mrs L Beckmann

3rd Best in Group: Gr Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

 

Goldfields Supporters Club of Southern Gauteng

9 June 2019 – GKC Showgrounds, Bedfordview

Dane entries:  2 – 1 dog and 1 bitch

Breed Results:

Judge: Mrs Tracie Austen

CC Bitch: 159 Fairmoor Call Me Isobella – Mrs C Erasmus

Best of Breed: 160 Vom Danois Paddington Bear – Miss M Geldenhuys & Miss WJ Smuts

Reserve Best of Breed: 159 Fairmoor Call Me Isobella – Mrs C Erasmus

 

Working Group Results:

Judge: Mrs Tracie Austen

1st Best in Group: 160 Vom Danois Paddington Bear – Miss M Geldenhuys & Miss WJ Smuts

 

CAPE SHOWS

Outeniqua Kennel Club (1)

15 June 2019 – Oudtshoorn High School

Dane entries:  2 – 1 dog and 1 bitch

Breed Results:

Judge: Mrs T Edwards (South Africa)

CC Bitch: 194 Fairmoor Flight of an Eagle – Mrs L Beckmann

Best Puppy in Breed: 194 Fairmoor Flight of an Eagle – Mrs L Beckmann

Best of Breed: 193 Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

Reserve Best of Breed: 194 Fairmoor Flight of an Eagle – Mrs L Beckmann

 

Working Group Results:

Judge: Mrs T Edwards (South Africa)

1st Best Puppy in Group: 194 Fairmoor Flight of an Eagle – Mrs L Beckmann

1st Best in Group: 193 Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

Show Results:

Judge: Miss B Jackson (South Africa)

1st Best in Show: 193 Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

 

George Kennel Club (1)

16 June 2019 – Oudtshoorn High School

Dane entries:  2 – 1 dog and 1 bitch

Breed Results:

Judge: Mrs B Jackson (South Africa)

CC Bitch: 199 Fairmoor Flight of an Eagle – Mrs L Beckmann

Best Puppy in Breed: 199 Fairmoor Flight of an Eagle – Mrs L Beckmann

Best of Breed: 198 Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

Reserve Best of Breed: 199 Fairmoor Flight of an Eagle – Mrs L Beckmann

 

Working Group Results:

Judge: Mrs B Jackson (South Africa)

3rd Best Puppy in Group: 199 Fairmoor Flight of an Eagle – Mrs L Beckmann

1st Best in Group: 198 Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

Show Results:

Judge: Miss DC Lucas (South Africa)

1st Best in Show: 198 Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

 

Outeniqua Kennel Club (2)

16 June 2019 – Oudtshoorn High School

Dane entries:  2 – 1 dog and 1 bitch

Breed Results:

Judge: Mrs DC Lucas

CC Bitch: 203 Fairmoor Flight of an Eagle – Mrs L Beckmann

Best Puppy in Breed: 203 Fairmoor Flight of an Eagle – Mrs L Beckmann

Best of Breed: 202 Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

Reserve Best of Breed: 203 Fairmoor Flight of an Eagle – Mrs L Beckmann

 

Working Group Results:

Judge: Mrs DC Lucas

2nd Best Puppy in Group: 203 Fairmoor Flight of an Eagle – Mrs L Beckmann

1st Best in Group: 202 Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

 

George Kennel Club (2)

17 June 2019 – Oudtshoorn High School

Dane entries:  2 – 1 dog and 1 bitch

Breed Results:

Judge: Mrs EA Ballington (South Africa)

CC Bitch: 201 Fairmoor Flight of an Eagle – Mrs L Beckmann

Best Puppy in Breed: 201 Fairmoor Flight of an Eagle – Mrs L Beckmann

Best of Breed: 202 Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

Reserve Best of Breed: 201 Fairmoor Flight of an Eagle – Mrs L Beckmann

 

Working Group Results:

Judge: Mrs EA Ballington (South Africa)

2nd Best Puppy in Group: 201 Fairmoor Flight of an Eagle – Mrs L Beckmann

1st Best in Group: 202 Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

Show Results:

Judge: Mrs T Edwards (South Africa)

1st Best in Show: 202 Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

 

 

Swartland Kennel Club (2)

21 June 2019 – Oudtshoorn High School

Dane entries:  1 – 0 dogs and 1 bitch

Breed Results:

Judge: Mrs Jackie McKenzie

CC Bitch: 224 Gatonford Gracelynn – Mr D van Wyk

Best of Breed: 224 Gatonford Gracelynn – Mr D van Wyk

 

West Coast Kennel Club (2)

22 June 2019 – Oudtshoorn High School

Dane entries:  2 – 0 dogs and 2 bitches

Breed Results:

Judge: Mrs Nicole Hartig

CC Bitch: 288 Gatonford Gracelynn – Mr D van Wyk

RCC Bitch: 287 Ch Durwardglen Exuberance – Mrs A van Heerden

Best of Breed: 288 Gatonford Gracelynn – Mr D van Wyk

Reserve Best of Breed: 287 Ch Durwardglen Exuberance – Mrs A van Heerden

Best Veteran in Breed: 287 Ch Durwardglen Exuberance – Mrs A van Heerden

 

Working Group Results:

Judge: Mrs Nicole Hartig

2nd Best Veteran in Group: 287 Ch Durwardglen Exuberance – Mrs A van Heerden

 

West Coast Kennel Club (1)

23 June 2019 – Oudtshoorn High School

Dane entries:  1 – 0 dogs and 1 bitch

Breed Results:

Judge: Mr Lourens Ten Napel

CC Dog:

CC Bitch: 263 Gatonford Gracelynn – Mr D van Wyk

Best of Breed: 263 Gatonford Gracelynn – Mr D van Wyk

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*