Links

Jul to Sep 2019 Shows

KWAZULU-NATAL SHOWS

Durban & District KC

6 July 2019 – Pinetown

 

Dane entries:  5 – 2 dogs and 3 bitches

 

Breed Results:

Judge: Ms Caroline Gilmour

CC Bitch: 190 VomDanois Mae West – Miss M Geldenhuys

Best of Breed: 189 Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

Reserve Best of Breed: 191 VomDanois Paddington Bear – Miss M Geldenhuys & Miss WJ Smuts

 

Working Group Results:

Judge: Ms Caroline Gilmour

1st Best in Group: 189 Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

KZN Junior Kennel Club

9 August 2019 – Ashley Sports Club, Pinetown

Dane entries:  6 – 1 dog and 5 bitches

Breed Results:

Judge: Mrs Mrs Lynne Brand (KZN)

CC Bitch: 188 Fairmoor Flight of an Eagle – Mrs L Beckmann

RCC Bitch: 189 Fairmoor Call me Isobella – Mrs L Beckmann

Best Puppy in Breed: 188 Fairmoor Flight of an Eagle – Mrs L Beckmann

Best of Breed: 187 Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

Reserve Best of Breed: 190 VomDanois Mae West – Miss M Geldenhuys

 

Working Group Results:

Judge: Mrs Mrs Lynne Brand (KZN)

2nd Best Puppy in Group: 188 Fairmoor Flight of an Eagle – Mrs L Beckmann

1st Best in Group: 187 Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

Northern Natal Kennel Club (FCI CABIB) Show

9 August 2019 – Ashley Sports Club

Dane entries:  6 – 1 dog and 5 bitches

Fawn/Brindle Results:

Judge: Mrs Gael Morison (KZN)

Dog CACIB: 36 Ch Nat Pup 2017 Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

Bitch CACIB: 39 Ch VomDanois Mae West – Miss M Geldenhuys

Best Junior in Breed: 37 Fairmoor Flight of an Eagle – Mrs L Beckmann

Best of Breed: 36 Ch Nat Pup 2017 Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

Best Opposite Sex: 39 Ch VomDanois Mae West – Miss M Geldenhuys

 

FCI Group 2 Results:

Judge: Mrs Gael Morison (KZN)

2nd Best Junior in Group: 37 Fairmoor Flight of an Eagle – Mrs L Beckmann

1st Best in Group: 36 Ch Nat Pup 2017 Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

Zululand Kennel Club Championship Show

10 August 2019 – Ashley Sports Club, Pinetown

Dane entries:  8 – 3 dogs and 5 bitches

Breed Results:

Judge: Mrs Jenny Hubbard (Gauteng)

CC Bitch: 204 Fairmoor Call me Isobella – Mrs L Beckmann

RCC Bitch: 203 Fairmoor Flight of an Eagle – Mrs : Beckmann

Best Puppy in Breed: 203 Fairmoor Flight of an Eagle – Mrs : Beckmann

Best Neuter Dog in Breed: 205 Ch Fairmoor Call me Merlot of VomDanois – Miss M Geldenhuys

Best Baby Puppy in Breed: 209 Gaitewai The Huntsman – Mrs BA Harmer

Best of Breed: 202 Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

Reserve Best of Breed: 208 Ch Toddington Ptarmigan JM – Mrs BA Harmer

 

Working Group Results:

Judge: Mrs Jenny Hubbard (Gauteng)

3rd Best Puppy in Group: 203 Fairmoor Flight of an Eagle – Mrs : Beckmann

2nd Best Neuter Dog in Group: 205 Ch Fairmoor Call me Merlot of VomDanois – Miss M Geldenhuys

2nd Best Baby Puppy in Group: 209 Gaitewai The Huntsman – Mrs BA Harmer

1st Best in Group: 202 Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

Northern Natal Kennel Club Championship Show

11 August 2019 – Ashley Sports Club, Pinetown

Dane entries:  7 – 2 dogs and 5 bitches

Breed Results:

Judge: Mr Ronnie Natividad (Philippines)

CC Bitch: 202 Fairmoor Call me Isobella – Mrs L Beckmann

Best Baby Puppy in Breed: 206 Gaitewai The Huntsman – Mrs BA Harmer

Best of Breed: 200 Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

Reserve Best of Breed: 203 Ch Nat Dane 2018 VamDanois Mae West – Miss M Geldenhuys

 

Working Group Results:

Judge: Mr Ronnie Natividad (Philippines)

2nd Best Neuter Dog in Group: 205 Ch Fairmoor Call me Merlot of VomDanois – Miss M Geldenhuys

1st Best Baby Puppy in Group: 206 Gaitewai The Huntsman – Mrs BA Harmer

1st Best in Group: 200 Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

Show Results:

Judge: Mr Ronnie Natividad (Philippines)

2nd Best Baby Puppy in Show: 206 Gaitewai The Huntsman – Mrs BA Harmer

Margate Kennel Club Championship Show

6 September 2019 – Royal Show Grounds, Pietermaritzburg

Dane entries:  6 – 3 dogs and 3 bitches

Breed Results:

Judge: Norberto Barcos (ARG)

Best Puppy in Breed: 219 Gaitewai The Huntsman – Mrs BA Harmer

Best of Breed: 214 Ch Gr Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

Reserve Best of Breed: 218 Ch Toddington Ptarmigan JM – Mrs BA Harmer

 

Working Group Results:

Judge: Norberto Barcos (ARG)

3rd Best Puppy in Group: 219 Gaitewai The Huntsman – Mrs BA Harmer

1st Best in Group: 214 Ch Gr Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

Show Results:

Judge: Norberto Barcos (ARG)

2nd Best in Show: 214 Ch Gr Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

Hibiscus Kennel Club Championship Show

7 September 2019 – Royal Show Grounds, Pietermaritzburg

Dane entries:  6 – 3 dogs and 3 bitches

Breed Results:

Judge: Sean Delmar (IRE)

CC Dog: 239 Gaitewai The Huntsman – Mrs BA Harmer

Best Puppy in Breed: 239 Gaitewai The Huntsman – Mrs BA Harmer

Best of Breed: 237 Ch PBPIS BJIS VomDanois Paddington Bear – Miss M Geldenhuys & Miss WJ Smuts

Reserve Best of Breed: 234 Ch Gr Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

 

Working Group Results:

Judge: Sean Delmar (IRE)

2nd Best Puppy in Group: 239 Gaitewai The Huntsman – Mrs BA Harmer

4th Best in Group: 237 Ch PBPIS BJIS VomDanois Paddington Bear – Miss M Geldenhuys & Miss WJ Smuts

Pietermaritzburg Kennel Club Championship Show

8 September 2019 – Royal Show Grounds, Pietermaritzburg

Dane entries:  6 – 3 dogs and 3 bitches

Breed Results:

Judge: Frances Smith (Arg)

CC Dog: 231 Gaitewai The Huntsman – Mrs BA Harmer

Best Puppy in Breed: 231 Gaitewai The Huntsman – Mrs BA Harmer

Best of Breed: 230 Ch Toddington Ptarmigan JM – Mrs BA Harmer

Reserve Best of Breed: 227 Ch KUSA N D 2018 BBPISS RBPIS MBJIS BJIS MBISS Mae West – Miss M Geldenhuys

 

Working Group Results:

Judge: Frances Smith (Arg)

2nd Best Puppy in Group: 231 Gaitewai The Huntsman – Mrs BA Harmer

1st Best in Group: 230 Ch Toddington Ptarmigan JM – Mrs BA Harmer

EASTERN CAPE SHOWS

Queenstown & District Kennel Club

2 August 2019 – East London

Dane entries:  1 – 1 dog and 0 bitches

 

Breed Results:

Judge: Ms JC Mcfarlane

Best of Breed: 122 Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

 

Working Group Results:

Judge: Ms JC Mcfarlane

2nd Best in Group: 122 Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

 

 

Port Rex Kennel Club (1)

3 August 2019 – East London

Dane entries:  1 – 1 dog and 0 bitches

 

Breed Results:

Judge: Mrs CM Immelman

Best of Breed: 124 Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

Working Group Results:

Judge: Mrs CM Immelman

1st Best in Group: 124 Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

 

Port Rex Kennel Club (2)

3 August 2019 – East London

Dane entries:  1 – 1 dog and 0 bitches

 

Breed Results:

Judge: Dr H Rolfes

Best of Breed: 128 Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

Working Group Results:

Judge: Dr H Rolfes

1st Best in Group: 128 Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

 

East London Kennel Club Championship Show

4 August 2019 – East London

Dane entries:  1 – 1 dog and 0 bitches

 

Breed Results:

Judge: Mrs JB Ratner

Best of Breed: 122 Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

 

Working Group Results:

Judge: Mrs JB Ratner

1st Best in Group: 122 Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

 

Show Results:

Judge: Mrs JB Ratner

1st Best in Show: 122 Ch Gaitewai a Falcon Flies of Fairmoor – Mrs L Beckmann

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*